O geriatrii

kilka słów o geriatrii

które pomogą Państwu bliżej poznać zagadnienie

pic_4

Charakterystyka dziedziny

Na pewno większość z nas zetknęła się już z tym terminem, chociażby z telewizji, radia… Geriatria powstała jako odłam interny, w związku ze stałym wydłużaniem się średniej długości życia i stałym zwiększaniem się odsetka osób w podeszłym wieku, co z kolei wiązało się z pojawieniem się nowych problemów zdrowotnych, potrzeby innej diagnostyki i specyfiki leczenia.

Geriatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się wszelakimi problemami osób powyżej 65.roku życia , ale nie tylko, ponieważ zaburzenia pamięci pojawiają się u osób w znacznie młodszym wieku (są to tzw. zespoły otępiennie o wczesnym początku). Bardzo charakterystycznymi problemami wieku starszego, określanymi w geriatrii jako tzw. Wielkie Zespoły Geriatryczne są m.in. zaburzenia pamięci, zaburzenia zachowania, depresje, upadki, zaparcia, nietrzymanie zwieraczy, tzw. zespół słabości.  Do częstych problemów należą również wielochorobowość i wielolekowość. Częściej niż u osób młodszych, geriatryczni pacjenci cierpią na chorobą zwyrodnieniową stawów, co wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi, mają zawroty głowy, upadki, spadki ciśnienia tętniczego, częściej cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego, neurologicznego itd.

W związku ze zmianami w organizmie pojawiającymi się w tym wieku (zmniejszenie masy mięśniowej, zmniejszenie zawartości wody w organizmie, niższy poziom białka, pogorszenie funkcji wątroby, nerek itd.) , zachodzi często konieczność dostosowywania lub znacznej modyfikacji terapii do aktualnej sytuacji osoby starszej. Organizm staje się wrażliwszy na wszelkie bodźce stresogenne (odwodnienie, infekcje, zaburzenia elektrolitowe) i reaguje zupełnie innymi objawami na te stany.

Na pierwszy plan w geriatrii wysuwa się potrzeba przede wszystkim poprawy jakości życia, poprawy funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie i utrzymanie jak najdłuższej samodzielności pacjenta.

Kolejnym ważnym elementem jest pomoc rodzinie pacjenta, przekazywanie informacji na temat istoty choroby pacjenta i odnalezienie się w nowej sytuacji . Dotyczy to przede wszystkim najbliższej osoby opiekującej się osobą chorą, która często jest bardzo obciążona opieką.

 

Szukasz fachowej pomocy dla siebie lub bliskich? Zadzwoń i umów się.